Vitajte na našej stránke venovanej tomuto krásnemu krížencovi labrador retrívera a pudla . Naším cieľom je predovšetkým poskytnúť vám všetky relevantné informácie o labradoodloch a vytvoriť komunitu, fanúšikov, chovateľov a vlastnikov tohto kríženca v stredo-europskom regióne. Dozviete sa niečo z ich histórie, typy labradoodle generácií, typy srsti a jednotlvé veľkostí. Želáme vám príjemné čítanie.

Labradoodle je kríženec psa vytvorený skrížením labradora a štandardného alebo miniatúrneho pudla. Termín Labradoodle sa prvýkrát objavil v roku 1955, Prvý kto termín“labradoodle“ použil bol Donald Campbell pri opise svojho psa, kríženca labradora s pudlom, vo svojej knihe z roku 1955 “Into the Water Barrier”. Labradoodle sa stal viac-menej známy až v roku 1988, kedy austrálsky chovateľ Wally Conron skrížil labrador retrievera a pudla pre potreby jeho projektu Guide Dogs Victoria. Conronovým cieľom bolo vyšľachtiť vodiaceho psa vhodného pre ľudí s alergiou na srsť a chlpy.

Labradoodle sú spoločenské, priateľské, neagresívne a veľmi intuitívne. Ich inteligencia a vysoká trénovacia schopnosť ich predurčuje stať sa dobrými asistenčnými psami, sú taktiež vhodné na canisterapiu. Neplznú a tak sú populárne medzi ľuďmi, ktorí nemôžu mať psa kvôli ich alergii. Existujú rôzne generácie Labradoodla a na tejto stránke sa budeme venovať postupne všetkým ich typom


Povahu Labradoodla možno opísať jedným slovom „zábava“! Sú šťastní, lojálni, milujúci, priateľskí, hraví, verní, nie-agresívni, intuitívni a šikovní. Vo všeobecnosti sa ľahko cvičia, sú  inteligentní a dychtiví potešiť svojho pána. Obvykle dobre vychádzaju s ostatnými psami a inými zvieratami v domácnosti, a taktiež su veľmi vhodní k deťom.

Celkovo možno povedať, že je to vynikajúci pes pre psíčkara začiatočníka. Labradoodle nie sú všeobecne ideálne strážne psy, aj keď  vedia svojho majiteľa upozorniť na neohlásenu „návštevu“. Maju veľmi radi ľudí a neustále vyhľadávajú  ľudskú spoločnost, sú veľmi zvedaví a loajálni, jednoducho je to perfektný spoločník človeka.