Jednotlivé Labradoodle Generácie

Labradoodle

Labradoodl – Typy srsti     

Príklady srsti  labradoodlov  vlasová srsť, vlnená a ovčia vlna rúno. (zľava doprava)

Vlasová srsť, ktorá je podobná srsti plznúcich plemien je najmenej populárna. Vlasová srsť pĺzne v  rôznom  rozsahu a zvyčajne má bežný psí zápach. Takúto srsť je bežne  vidieť  v prvej generácii labradoodlov.

Druhá textúra, nazývaná vlnená srsť, je hustá a pocitovo podobná jahňacej vlne, preto je tak pomenovaná. Vlnená srsť splýva do voľných kaderí a nie je hustá. Všeobecne vlnená srsť nemá “psí zápach” a nepĺzne. Pudel má vlnenú srsť a je  najvhodnejšia pre alergikov.

Rúno má hodvábnu textúru často opisovanú ako textúra angorskej kozy. Táto srsť je v rozsahu od zvlnenej po kadere a je zvyčajne konečným cieľom pre väčšinu chovateľov labradoodlov. Je to nepĺznuca srsť a nemá psí zápach, ktorý má srsť väčšiny psov.        


Farby labraddoodlov

Existuje niekoľko rôznych farieb labradoodlov v závislosti na genetickej farbe rodičov. Medzi dostupné farby patria čierna, strieborná, modrá, krémová, marhuľovo krémová, kriedová, biela, karamelová, zlatá, červená, marhuľová, čokoládová, pergamenová, levanduľová a kávová .. . ako aj viac farebné ako sú viacfarebná, smokingová, abstraktná, fantómová a žíhaná

U väčšiny šteniat labradoodlov farba srsti sa mení od šteňaťa po dospelého psa. Niektorá  môže stmavnúť zatiaľ čo väčšina sa zosvetlí. Majú úžasné zosvetlenie. 


Veľkostné kategórie

Pri labradoodloch možme hovorit troch rôznych veľkostiach. Meranie sa má robiť od podlahy po hornú časť ramena, nie po vrchol hlavy.

Štandard okolo 53-63 cm od ramena po podlahu. Ideálna veľkosť pre fenu je 53-61cm a pre psa je 53-63 cm . Hmotnosť v rozpätí 23 – 30 kg. Vyššia hmotnosť je závažná.

Stredná okolo 43-52 cm merané od ramena po podlahu. Ideálna veľkosť pre fenu je 41-50 cm a pre psa je 43-52 cm . Hmotnosť v rozpätí 13 – 20 kg.    

Malá okolo 35-42 cm merané od ramena po podlahu.  V tejto mini  veľkosti nie je vzťah medzi výškou a pohlavím. Hmotnosť v rozmedzí 7-12 kg. Nižšia hmotnosť je veľkou chybou. 

Váha labradoodla

Všeobecným pravidlom je spočítať váhu obidvoch rodičov a vydeliť dvomi. Takto  získame priemernú váhu štenaťa v dospelosti.  V rámci každého vrhu môžu byť štenatá s váhou pod alebo nad predpokladanú váhu v dospelosti.  Niektoré štandardné veľkosti dorastú až do 45 kg.

Štandard: Feny – 20 – 27 kg ;  Psi– 25 – 35 kg.

Stred: Feny 14 – 20 kg, Psi sú väčší.

Mini: Feny 7 -14 kg, Psi sú väčší.


Očakávaná dĺžka života Labradoodla

Pro poskytovaní pravidelnej kontroly, správnej starostlivosti a zdravej výživy je pre toto plemeno  očakávaná dĺžka života medzi 12 – 15 rokmi. 

Zdravie všeobecne

Labradoodle je z väčšej časti nové plemeno a v dôsledku toho v tomato čase nie sú veľmi známe ich celkový  zdravotný stav a problémy, ktorými môžu trpieť. Samotné plemeno, tak ako aj dizajnované plemená boli vyšľachtené s tým,  aby  získali to najlepšie z oboch plemien pudla aj labradora.  Výsledkom je, že mnohé zdravotné problémy, ktorými tieto plemená môžu trpieť sa v plemene labradoodla minimalizovali.  Napriek tom perspektívni majitelia by mali byť pripravení na možné problémy, ako je progresívna atrofia sietnice, očné vady,  a dysplázia bedrového kĺbu, ktorá sa môže vyvinúť u väčšiny veľkých plemien psov.  Niektorí labradoodli majú problémy s ušami vzhľadom na to, že im môže v uchu narásť veľa vlasov ako u pudlov, tieto vlasy sa musia pravidelne vytiahnúť von, aby sa zabránilo  nadmernej vlhkosti, ktorá môže zapríčiniť kvasinkovú infekciu.

Starostlivosť a opatera o labradoodla

Labradoodle vyžaduje každodenné cvičenie a čas na hranie, Aby bol šťastný a zdravý.

Psi, ktoré nemajú dostatok času na hry a cvičenie sa neskôr nudia. Správna starostlivosť o srsť labradoodla závisí od typu srsti, ktorú pes má. Pes, ktorý má väčšinou typ srsti pudla môže vyžadovať častejšiu starostlivosť a vyčesávanie ako pes, ktorý má viacej zo strany labradora.  Je dôležité zabezpečiť pravidelnú kontrolu uší ako prevenciu voči kvasinkovej infekcii.  V prípade, že drsné okraje sú zapustené do srsti psa, tieto musia byť vytiahnuté von, hlavne okolo labiek.

Ideálne prostredie pre labradoodla

Najlepším prostredím pre labradoodla je pri jeho majiteľoch v dome plnom príležitostí na hranie a cvičenie. Je to pes, ktorý sa teší ľudskej spoločnosti a preto by nemal byť o samote dlhú dobu. Labradoodli by mali byť prevažne vo vnútri. 

F1 Labradoodle

Prvá generácia kríženca Labradoodla je výsledok genetického zloženia 50/50 labrador retrievra a pudla, toto je prvá generácia plemena labradoodla.  V tomto špecifickom krížení labradoodla môže byť typ srsti hladký ako u labradora alebo pevný ako u írskeho vlkodava, alebo zvlnený a strapatý, Labradoodle štenatá F1 z rovnakého vrhu sa môžu líšiť srsťou a fyzickými vlastnosťami. Toto kríženie nie je najlepšie pre ľudí s ťažkými alergiami.

Ako prvá generácia krížencov, títo psi majú pridané zdravotné benefity spojené s ráznosťou kríženia. Je to fenomén chovu zvierat s odkazom na prvé kríženie medzi dvomi nezávislými čistokrvnými líniami je zdravšie a rastie lepšie ako materská línia.

Starostlivosť o srsť: nízka starostlivosť

Popis srsti: Srsť narastie do dĺžky 5-7cm a vyžaduje občasné vyčesanie. Srsť je často vlasová srsť a ďalšia môže byť zvlnená alebo prstencová.

Pĺznutie: ľahké až žiadne.

Vhodnosť pre alergikov: obvykle úspešný v rodinách s miernou alergiou. Ak rodina má utlmenú až silnú alergiu, odporúča sa spätné kríženie doodle.

F1B Labradoodle

F1B je výsledok ak zoberiete hore zmieneného F1 labradoodla a rozmnožujete ho so štandardným pudlom. Pretože F1 pes pĺzne a má samozrejme drôtovitý typ srsti, množí sa puddle s F1 labradoodlom na “korekciu srsti”. Generácia F1B môže získať viac z typu srsti pudla so zvlneným/kučeravým rúnom a niekedy s vlnenou srsťou ale stále si zachováva jedinečný vzhľad labradoodla.  Veľa F1b-éčiek má hustú, jemnú srsť, ktorá je zvlnená až kučeravá. Ich váha sa často pohybuje medzi 25-30 kg. Nepĺznu a sú najbližšie k tomu aby sa stali “hypoalerénnymi psami”. S vysoko inteligentné a priateľské.  Často sa používajú ako slepecké psy a služobné psy pre ich neuveriteľnú inteligenciu a ich veľkosť a silu.

Generácia F1b je v dostatočnej blízkosti chovného stromu aby získavala z ráznosti kríženia.

Starostlivosť o srsť: stredná až náročná strostlivosť

Popis srsti: Srsť pokračuje v raste do dĺžky a vyžaduje česanie a príležitostnú úpravu. Je zvyčajne rubšia a kučeravejšia ako u prvej generácie labradoodlov so zvlnenou alebo kučeravou srsťou.  

Pĺznutie: veľmi slabé až žiadne.

Vhodnosť pre alergikov: Spätné kríženie labradoodlov sa odporúča pre rodiny s miernymi až ťažkými alergiami.

F2 Labradoodle

F2 je považovaná za druhú generáciu labradoodla. F1 Labradoodle x F1 Labradoodle. F2 labradoodli sú tiež delení 50/50, rovnako ako F1, len chovaní ešte v jednej generácii. Generácia F2 je najpestrejšia možná generácia tak ako to môžete vidieť z príkladu na obrázku, vo vrhu môžu byť štenatá, ktoré  vyzerajú ako jeden z rodičov plemena.

Ak je F1 krížený s iným F1, vznikajú stovky možných kombinácií  vytváraných v F2 generácii.

Popis srsti: Srsť môže byť vlasová, vlnená alebo rúnová srsť.

Pĺznutie: výrazne sa líši od pĺznúcich až po nepĺznúce.

Vhodnosť pre alergikov: neodporúča sa pre rodiny s alergiami z dôvodu rôznych  typov srsti.

F2B Labradoodle

Druhá generácia spätného kríženia štenaťa (F2B) je výsledkom spätného kríženia plemena labradoodla (F1) a spätného kríženca labradoodla (F1B).  Hoci ide o tri

generácie za sebou, F2B sú technicky druhou generáciou psov.  Títo labradoodli sú najčastejšie nepĺznuce a vhodné pre alergikov.  Je to taktiež prvá generácia viac-generačných  labradoodlov.

Šteňa 1. generácie – labrador x pudel  – F1

Šteňa 1. generácie – labradoodle x pudel  – F1b

Šteňa 2. generácie – spätný kríženec labradoodla x labradoodle – F2B

Aj keď je vitalita v tejto generácii menšia ako v prvej, druhá generácia spätného kríženia je stále v dostatočnej blízkosti chovnej línie pôvodného hybridu aby stále ťažila zo sily hybridu.  S každou ďalšou generáciou sa vitalita stráca.  

Starostlivosť o srsť: stredná až vysoká starostlivosť

Popis srsti: Srsť rastie do dĺžky hocik vzhľadovo je podobná prvej generic labradoodla. Srsť je zvlnená alebo kučeravá.

Pĺznutie: prevažne nepĺznuca

Vhodnosť pre alergikov: odporúčané pre rodiny s miernou až ťažkou alergiou.

F3 generácia labradoodla

F3 Labradoodle je krížený medzi F2 a iným F2 alebo vyššou generáciou psov. (3.generácia)

Viacgeneračný Labradoodle

Viacgeneračný Labradoodle alebo Multi-gen Labradoodle. Ak labradoodle je tretia alebo  ďalšia generácia  v chove, tak je považovaný za viacgeneračného labradoodla.  To umožňuje skúseným chovateľom vylepšovať osobnosť,  fyzické vlastnosti a typ srsti.  Viacgeneračný Labradoodli sú vhodní pre alergikov a majú

žiadanejšiu a kvalitnejšiu štrukúru srsti. To je generácia, ktorú chceme chovať  u nas v Snov Dragons Kennel. Našim hlavným cieľom je produkovať výnimočných viacgeneračných labradoodlov pomocou našej pokrvnej línie.                                                                   

Starostlivosť o srsť: stredná až vysoká starostlivosť

Popis srsti: Srsť rastie do dĺžky a vyžaduje  česanie a príležitostne úpravu. Je silnejšia ako u prvej generácie labradoodla a môže mať kučery,  hustý porast vlasov alebo zvlnený typ srsti.

Pĺznutie: skoro všetky sú neplznúce

Vhodnosť pre alergikov: Viacgenerační Labradoodli  sú doporučovaní rodinám  so strednou  až ťažkou alergiou.                        

Austrálsky Labradoodle

Potvrdené a schválené rodičovské plemená austrálskeho labradoodla sú: pudel  (Standard, Miniature, Toy), labrador retriever, írsky vodný kokeršpaniel, kučeravý retriever, americký kokeršpaniel a anglický  kokeršpaniel.

Viac informácií o austrálskom labradoodlovi nájdete tu:  The ALAA – alaa-labradoodles.com

Starostlivosť o srsť: stredná až vysoká

Popis srsti: Srsť rastie do dĺžky a vyžaduje  česanie a príležitostne úpravu.  Je hrubšia ako u prvej generácie labradoodla a môže mať  môže mať kučery,  hustý porast vlasov alebo zvlnený typ srsti.                                                                                              

Pľznutie: prevažne  nepĺznuca.

Vhodnosť pre alergikov: viacgenerační labradoodli sa doporučujú rodinám s miernou až ťažkou alergiou.

Rozdiel medzi austrálskym a americkým labradoodlom

Krátkou odpoveďou je, že austrálsky labradoodle má vo svojej krvnej línii aj iné plemená psov okrem labradora a pudla. Napríklad, na dosiahnutie hnedej farby austrálski chovatelia používajú írskeho vodného španiela. V tomto sa Labradoodle filozofia líši. Tvrdime, že labradoodle má byť kríženec len dvoch psov, čo bola aj pôvodná myšlienka.

V neskorších osemdesiatych rokoch Tegan Park and Rutland Manor, dvaja zakladatelia kríženia austrálskeho labradoodla ako ho poznáme dnes, začali páriť ďalšie plemená do prvej generácie ich labrador/pudel krížencov v snahe vylepšiť povahu, srsť  a veľkosť.  Do párenia zahrnuli írskeho vodného španiela, ako aj amerického a anglického kokeršpaniela.

Výslední labradoodli boli  následne krížené medzi sebou a tak pokračovali vo viacgeneračnej tradícii.

Austrálski labradoodli majú kratšie ňufáky a sú zavalitejší a nižší ako klasický labradoodle.